Usługa SmartDNS

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu dotyczącego usługi VPN świadczonej przez serwis HideIPVPN.com, chciałem napisać jeszcze nieco na temat usługi Smart DNS. Jak wspominałem w poprzednim wpisie, VPN ma bardzo wiele zalet. Jeżeli jednak nasze potrzeby sprowadzają się tylko do umożliwienia sobie dostępu do zagranicznych serwisów wideo zdecydowanie najlepszą opcją będzie usługa SmartDNS.

Nie tylko VPN może pozwolić ominąć blokady oparte na mechanizmach geolokalizacyjnych. Jeżeli chcemy korzystać z różnych serwisów oferujących np. streaming wideo, które oficjalnie nie są dostępne np. w Polsce to inteligentne DNS może nam przyjść z pomocą.

Korzystając z połączenia VPN wszystkie dane jakie przesyłamy przechodzą przez tunel logiczny, serwer pośredniczący w ich wymianie, do tego są szyfrowane. Jak pisałem ma to wiele zalet, ale również w pewnym stopniu doprowadza do spowolnienia prędkości przesyłania informacji.

Nie zawsze też chcemy „tunelować” nasz cały ruch w sieci. Jeżeli w naszym domu czy mieszkaniu mamy kilka urządzeń, konfiguracja VPN z poziomu routera może być dla nas za bardzo skomplikowana. Nie każde urządzenie umożliwia połączenie z VPN, kłopotliwe może być również nieustanne ustanawianie połączeń na każdym urządzeniu z osobna. Lekarstwem na te wszystkie problemy będzie SmartDNS.

Za co w skrócie odpowiadają serwery DNS? DNS  odpowiada za tłumaczenie nazwy mnemonicznej, np. pl.wikipedia.org  na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232, to tłumaczenie jest niezbędne aby maszyny „się zrozumiały”.

Aby móc w pełni cieszyć się z usług takich jak Netflix, Hulu czy  BBC iPlayer, bez względu na lokalizację w jakiej się znajdujemy, nie rejestrujący przy tym spowolnienia na naszych łączach, warto wykorzystywać właśnie SmartDNS. Dzięki tej usłudze nie będziemy musieli również przełączać się między serwerami np. US a GB z chwilą kiedy chcemy oglądać np. BBC ONE (usługa zrobi to za nas).

Hideipvpn.com oferuje  SmartDNS przy zakupie większości planów VPN, lub jako oddzielną usługę w cenie 4,95$  miesięcznie, najbardziej opłaca wykupić się pakiet na cały rok wtedy kosztuje nas on zaledwie 3,24$ miesięcznie.

Aplikacja HideIPVPN
Aplikacja HideIPVPN

Jak to działa? Sam przez pewien czas nie rozumiałem zasady działania „inteligentnych DNS-ów” ale chyba już rozgryzłem o co chodzi.

HideIPVPN SmartDNS servers will automatically re-route your data in order to bring you best quality of all streaming media to all your devices, including those that do not support VPN protocols. Our servers will recognize if you want to access site in US or UK and act accordingly. You start the service – we will take care about the rest

Po wykupieniu subskrypcji użytkownik powinien zmienić adresy DNS, na te podane przez usługodawcę, w naszym wypadku hideipvpn.com (domyślnie korzysta się z serwerów DNS operatora np. Orange, teraz należy je zmienić).

Jeżeli chcemy korzystać z usługi tylko na PC czy MAC wystarczy pobrać aplikację dostępową ze strony: http://www.hideipvpn.com/setup-howto/. Aplikacja zmieni DNS oraz zaktualizuje w swojej bazie nasz adres IP sama, po zalogowaniu się  wystarczy tylko kliknąć przycisk Enable SmartDNS.

Adres serwerów DNS możemy zmienić również z poziomu systemu, wybierając: połączenia sieciowe>klikając na właściwości aktualnego połączenia>klikając na zakładkę protokół Internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)  oraz właściwości. W oknie jak poniżej wpisujemy ręcznie DNS-y podane przez usługodawcę. Tam gdzie na zdjęciu jest wpisany adres 192.168.2.1 oraz w polu poniżej.

polaczenie sieciowe

Po tym jak zmienimy adres serwerów DNS na stronie http://www.hideipvpn.com, lub korzystając z ich aplikacji, należy zaktualizować im nasz adres IP (uwaga jeżeli mamy zmienny adres IP należy powtarzać te czynność po każdym ponownym połączeniu się do Internetu).

Najwygodniejszą opcją jest zmiana adresów serwerów DNS z poziomu domowego routera. U mnie wygląda to jak poniżej. Takie ustawienie sprawi, że na każdym urządzeniu w domu będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw SmartDNS. Jedyne o czym należy wówczas pamiętać to aktualizacja adresu IP, w tym celu należy po prostu włączyć ich aplikacje na PC.

Router

Po tych czynnościach wpisując adres serwisu, który ma zostać odblokowany np. Hulu.com w rzeczywistości serwer DNS kieruje nas do swojego serwera proxy (a nie bezpośrednio na stronę Hulu.com czyli „przekłamuje tłumaczenie”),  zapytanie do serwisu Hulu.com generuje w naszym imieniu sam wykorzystując swoje amerykańskie IP,  następnie treść trafia bezpośrednio do nas co pozwala uniknąć opóźnień.

W przypadku kiedy mamy zmienione adresy DNS na te podane przez HideIPVPN, a nie zaktualizowaliśmy IP po wpisaniu adresu serwisu np. Netflix.com zostaniemy o tym poinformowani.

Jest to ważne chociażby z tego względu, że np. będąc zalogowanymi na Netflix.com serwis  widząc, że coś „kombinujemy” teoretycznie  mógłby nas zbanować na dobre, co jednak w praktyce raczej nie występuje.

Jeżeli po ustawieniu odpowiednich DNS-ów oraz aktualizacji IP nadal otrzymujemy komunikat o tym, że usługa świadczona jest tylko na terenie USA czy GB powinniśmy wyczyścić dane przeglądarki i spróbować ponownie.

Usługa świadczona przez hideipvpn.com spisuje się rewelacyjnie, nie ma opóźnień, problemów ani ograniczeń transferu. Można z niej korzystać w zasadzie na każdym urządzeniu. Najwygodniejszą opcją jest zmiana DNS w ustawieniach routera – to pozwoli korzystać z wideo bez ograniczeń na każdym urządzeniu, które łączy się z Internetem za pośrednictwem tego routera.

Oto część serwisów, z których możemy korzystać dzięki SmartDNS: Netflix, Hulu, Amazon video, Crackle, HBO Go, Dishworld, CBC, ABC, PBS, Pandora, FOX, NBC, BBC. Kompletna lista znajduje się pod tym adresem: http://www.hideipvpn.com/smart-dns/

Dzięki SmartDNS ograniczenia oparte na geolokalizacji praktycznie nas nie dotyczą. Jedyne problemy jakie pozostają to pobranie aplikacji dla systemu Android np. dla Netflix. Nie da się tego zrobić w Google Play natomiast z pomocą przychodzi forum forum.xda-developers.com.