Adam – pierwszy człowiek telewizji

Bertrand Russell przestrzegał przed autorytetami – miał oczywiście rację. W „realnym świecie” na wszystkich warto patrzyć z pewną dozą sceptycyzmu i ostrożności (nie ma przecież ludzi nieomylnych jak i nie ma prawd absolutnych).

Inaczej sprawy się mają w świecie fikcyjnym – bohater jest tylko wytworem czyjegoś umysłu. O ile człowiek z „krwi i kości” będzie zawsze nieprzewidywalny – to ten z serialu znikając w kadrze – znika dosłownie.  Esse est percipi [esse est perc-ipi] (łc.) być, znaczy być postrzeganym; George Berkeley Traktat o zasadach poznania ludzkiego (1710 r.) staje się ponownie bardzo aktualne.

Dla takowego bohatera pozostaje życie w naszej wyobraźni – większość nie jest warta tego byśmy pozwolili żywić się naszym umysłem – niektórzy jednak…

Adam z serialu Northern Exposure (Przystanek Alaska) to dla mnie postać nieśmiertelna. Mem Adama nie jest może tak zaraźliwy jak mem Lady Gagi ale penetruje w najgłębsze zakamarki istoty szarej.

Kim jest Adam? Adam ma zaszczyt być bohaterem jednego z najlepszych (moim zdaniem) seriali telewizyjnych XX wieku, który wymieniłem już wcześniej.

Aby zrozumieć Adama łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie : Kim Adam nie jest:

  • Adam nie jest ideałem szykowności i elegancji estetycznej
  • Adam nie jest człowiekiem o przyjemnej powierzchowności
  • Nie jest również pasjonatem „szybkiego jedzenia na mieście”
  • Użytkownikiem obuwia niskiej numeracji

O Adamie w Cicely krążą mity. Bohater ten jest określany mianem niebezpiecznego osobnika odpowiedzialnego za drobne kradzieże oraz generowanie ogromnych śladów stóp w śniegu.

Pierwsze wnioski jakie wyciąga na temat „omawianego”  Joel Fleischman klasyfikują Adama jako mizantropijnego niedomytego kłamcę – o fenomenalnych umiejętnościach kulinarnych.

Adam jest również powiązany z CIA Iran-Contra. Adam przejawia cechy autystyczne – cechuje go skłonność do monologów i wielki dystans do ludzi.

Bohater po spotkaniu z serialowym lekarzem coraz częściej pojawia się w kolejnych odcinakach serialu podejmując nawet pracę w barze Hollinga Vincoeura oraz pisząc do lokalnej gazety.

Fascynujący aspekt Adama ujawnia się gdy w trzecim sezonie serialu poznajemy jego wybrankę Ewę  określaną przez Fleischmana jako „Mozarta hipochondryków „. Ewa to temperamentna hipochondryczka zdolna nawet do porwania doktora by tylko zajął się jej wyimaginowanymi dolegliwościami.

Adam to postać nieprzeciętna na stałe wpisująca się w kanony – mam nadzieję, że nie tylko ja sympatyzuję z tym niesamowitym człowiekiem.